Miks esineb kiusamist? Kuidas seda ennetada?

Loomise kuupäev 04.05.2021

MTÜ Lastekaitse Liidu programm „Kiusamisest vabaks!“ kutsub kõiki inimesi üles tähistama täna, 4. mail, rahvusvahelist kiusamisvastast päeva ning pöörama tähelepanu kiusamise ennetamise olulisusele mitte ainult haridusasutustes, vaid ühiskonnas laiemalt.

2012. aastal kuulutas Ühendatud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) välja rahvusvahelise kiusamisvastase päeva, mida tähistatakse igal aastal 4. mail. Traditsioon sai alguse aastal 2007 toimunud juhtumist Kanadas, kus ühe kooli õpilased kiusasid oma koolikaaslast roosat värvi särgi kandmise pärast. Seda märganud vanemad õpilased otsustasid poisi kaitsmiseks järgmisel päeval samuti roosat särki kanda ning kutsusid seda tegema ka teisi õpilasi. Lugu kajastati meedias, see pälvis laialdast tähelepanu ja on tänapäevani näiteks laste omavahelisest suhtlemisest selles valguses, et kiusamise pealtvaatajatest võivad saada kiusatavate julged kaitsjad.

„Kiusamise kuvand on muutumas. Viimaste aastate uuringud näitavad kiusamise tegelikke põhjuseid. Kiusamine on grupinähtus, mitte ohvri isiklike omaduste või välimusega seotud probleem ning rollid jaotuvad tervele grupile, mitte üksnes ohvrile ja kiusajale. See saab toimuda ainult siis, kui pealtvaatajad toimuva otseselt või kaudselt heaks kiidavad ja sellele ei reageeri,“ ütlevad programmi „Kiusamisest vabaks!“ koordinaatorid Saskia Muru ja Aleksandra Munts-Avajõe. Nende sõnul on vaja kiusamise tõhusaks ennetamiseks keskenduda rühmadünaamikale ja -väärtustele, innustades kõrvalseisjaid või pealtvaatajaid aktiivselt sekkuma kiusamise peatamiseks, kuna kiusamine on laste probleem, kuid täiskasvanute vastutus.

Kiusamisvastaseks päevaks on valmis saanud uus eesti subtiitritega video „Miks esineb kiusamist?“link opens on new page mis on loodud koostöös programmi “Kiusamisest vabaks!” arendajatega The Mary Foundation ja Save the Children Denmark.

Parimate soovidega
Kristina Kukk

MTÜ Lastekaitse Liit
www.lastekaitseliit.eelink opens on new page